Zur Navigation | Zum Inhalt
Česta pitanja PDF Ispis E-mail

Q: Mogu li se ja kao fizička osoba prijaviti na servis?
A: DA. Korisnici servisa Dužnici.net mogu biti svi vaninstitucionalni gospodarski subjekti.

Q: Ja sam novinar/ministar/policajac/... i želim imati pristup bazi podataka!
A: Pristup bazi podataka dozvoljen je samo korisnicima servisa i u posebnim slučajevima koje regulira zakon (sudski nalog i sl.).  

Q: Mogu li prijaviti potraživanja prema fizičkoj osobi u svojstvu dužnika?
A: Ne. Upisati možete isključivo potraživanja prema trgovačkim društvima registriranima u RH.

Q: Ministarstvo XY mi je dužno veću količinu novca. Mogu li ih upisati?
A: Ne. Upisati možete isključivo potraživanja prema trgovačkim društvima registriranima u RH.

Q: Imam potraživanje koje je izvršeno usmenom narudžbom. Mogu li upisati to dugovanje?  
A: Ne. Upisati možete isključivo potraživanja za koja postoje materijalni dokazi u obliku narudžbenice, ugovora, računa-otpremnice iz kojih je jasno vidljivo da je potraživanje dospjelo i nesporno.

Q: Ako sam već upisao dužnika za stara potraživanja, mogu li ga preventivno upisati za novi dug?
A: Ne. Upisati je moguće samo i isključivo potraživanja koja su dospjela, tj. koji nisu plaćeni u roku.  

Q: Tvrtka dužnik više ne posluje. Ima li smisla upisivati potraživanja?  
A: Da. Ako nije proveden stečajni postupak, odnosno ako je stečajni postupak u tijeku, jer još uvijek postoji mogućnost naplate. Nažalost, to nije slučaj sa likvidiranim trgovačkim društvima.

Q: Tvrtka dužnik mi je otplatila samo dio dugovanja. Mijenja li to njihov status?  
A: Naravno. Ali samo u iznosu Vašeg potraživanja. Vi ste obvezni ažurirati svaku promjenu po pitanju visine iznosa upisanog potraživanja (promjeniti iznos ukoliko je potraživanje djelomično namireno ili obrisati objavu ukoliko je namireno u cijelosti).

Q: Poslodavac mi nije isplatio plaću. Mogu li upisati taj dug?
A: DA. Savjetujemo Vam da upišete i vezani dug po osnovi doprinosa i poreza jer je i to Vaš novac bez obzira što je zakonska obveza poslodavca obračunavati ga i uplaćivati u Vaše ime.

Q: Ja sam dužnik kojeg je vjerovnik prevario i zbog toga je nastao dužničko-vjerovnički odnos. Mogu li upisati svoj dug kao prevaru?
A: Ne, jer servis ne podržava takav tip informacija. Savjetujemo Vam da se čim prije javite odgovarajućim državnim institucijama zbog rješavanja tog pitanja. Predlažemo prijavu policiji i državnom odvjetništvu.

Q: Otkrio sam da sam na popisu dužnika. Želim da me maknete!
A: Unose i promjene unosa mogu vršiti isključivo naši korisnici. Mogu i objavljeni dužnici, ali moraju dostaviti valjanju i pravomoćnu sudsku presudu o pobijanju sporenih potraživanja.  

Q: Tužit ću vas! Klevetnici!
A: Ugovorom o korištenju IT servisa "Dužnici.net" sva odgovornost za sve podatke je na našem korisniku, a posebno imajući u vidu čl. 200. Kaznenog zakona koji se odnosi na klevetu.  Kleveta postoji isključivo u okolnostika kada je korisnik lažno objavio postojanje duga. Ukoliko je sve pravilno, klevete nema.

Q: Kako mogu saznati koja moja dugovanja su objavljena?
A: Možete postati našim korisnikom i time Vam je omogućen pristup bazi potraživanja.  

Q: Kako mogu platiti da se moji podaci maknu iz baze podataka?
A: Jedini mogući način je podmirenje cjelokupnog dugovanja vjerovniku, koji je obvezan odmah po saznanju o tome ukloniti te podatke.

Q: Što ako dam svoju lozinku nekoj drugoj osobi?
A: Vaši podaci su Vaša odgovornost. Za svaku zloupotrebu podataka učinjenu nakon lažne autorizacije Vašim podacima, a koja je nastala Vašom nakanom, nepažnjom ili nemarom (gubljenje podataka, davanje trećim osobama, neadekvatno čuvanje i sl.), odgovornost snosite isključivo Vi.

Q: Kako da osiguram svoje podatke od krađe?
A: Na isti način kako osiguravate druge važne podatke, poput PIN brojeva na karticama: najbolje je podatke zapamtiti i ne zapisivati ih, niti ih ostavljati na lako dostupnim mjestima.

Q: Upomoć, zaboravio sam lozinku/netko mi je ukrao lozinku!
A: Odmah nas treba kontaktirati ovlaštena osoba iz Vaše tvrtke! Zatim ćemo Vam dodijeliti nove pristupne podatke. U slučaju da nas ne obavijestite na vrijeme o mogućoj krađi pristupnih podataka, odgovornost za štetu nastalu zbog istog je na Vama.

Q: Što se događa s mojim potraživanjima ako prestanem biti korisnik vaše usluge?
A: Postaju neaktivna.  

Q: Isteklo je 12 mjeseci korištenja usluge, a zaboravio sam platiti za novih 12 mjeseci?!
A: Izvršite uplatu čim prije. Svakako nas kontaktirajte za detalje.

 
DETALJNI BONITETI
već od 222,00 kn (+PDV)